Web Analytics Made Easy - Statcounter

עיניים עצומות לרווחה

 

לכל תושבי שוויץ, שלומות.
כאן מדברים ממנהלת מחוז החלום, שוויץ.
אנו רוצים להתנצל בזאת על פרשת 1391.

אתם משלמים מיסים גבוהים, מתנהגים לפי החוק, אוכלים שוקולד טוב ושרים יודל.
באמת שזה לא מגיע לכם.

מישהו חמד לצון, ובחוסר טאקט רב גרם לכם לחשוב שאתם חיים במדינה לבנטינית, אלימה, דתית, קיצונית, אשר צריכה שירותי ביטחון ענפים ואפלים בכדי לשמור עצמה.
אנו נדאג להסיר בהקדם את הנושא מסדר היום ולהשיב דברים לקדמותם.

חזרו נא לשגרת יומכם, הכל בסדר. אתם באמת בשוויץ הקרירה, הנעימה, המהוגנת וההומאנית.
זה היה רק חלום רע… חלום ר… חלום… חלו… חל… ח… …

מה אתם חושבים לעצמכם? שיש ארגון שנקרא שב"כ ודומיו, ומה חשבתם שהם עושים?
כאשר אתם שומעים על "מניעת פיגוע", "סיכול ממוקד", "פצצה מתקתקת", מה אתם חושבים?
ניסיתם לחשוב כיצד הדברים מתרחשים בפועל? או שלא? הדחקתם? או שדמיינתם לעצמכם איזה ג'יימס בונד שרמנטי, עטוי טוקסידו ועטור ג'אדג'טים מונע פיגוע תוך משחק קלפים בקזינו מפואר, עם מרטיני ואיזו חתיכה שופעת?

אולי כדאי לעשות סיורי לקוחות במתקנים הללו, כמו בחברות המזון הגדולות, בכדי שתדעו כיצד כספכם הציבורי מנוצל: "לימיננו תא מעצר טיפוסי, ובתוכו X. הוא לא התקלח שבוע כי החוקר Y אמר שזה ישבור אותו. אני דווקא חושב שכדאי לתת לו לאכול גפילטע פיש, זה יעשה את העבודה… גיחי, גיחי. לשמאלכם חדר החקירות החדש שלנו, כמו שאתם רואים, לא חסכנו: הרבה שקעי חשמל, נבוטים, מזרקים וצבתות. סליחה? כן, אה, הנה בבקשה לך שקית הקאה. רק לא על הרצפה בבקשה".

אתם לא מוכנים שדברים כאלה יעשו בשמכם? שמכם?
מי שואל אתכם? שואלים אתכם כאשר מסכלים פיגוע על ידי מכות רצח למישהו? או משפילים אותו?
נזעקתם כאשר יואב קרני כתב על הקשרים שלכם עם אידי אמין באוגנדה והסיוע שהענקתם לארגנטינה?
אתם לא יודעים שיש כאן תעשיה ביטחונית משגשגת, שמייצאת לרבות ממדינות העולם השלישי, שרבות מהן אינן בדיוק דמוקרטיות?
או שזה רחוק מדי מהעין שלכם?
מה בדיוק אתם עושים בכדי שישאלו אתכם? מנסחים תגובה שנונה באיזה אתר אינטרנט?

אין ספק שכבר לא ניתן להפריד סיבה ומסובב מאז כיבוש השטחים, ודווקא בשל כך, בכדי להתחיל את החזרה לשפיות – צריכה להתבצע הפרדה. מיידית, חדה, חד-צדדית ואלימה ביותר במקרה של בעיות מהשכנים (הכוונה גם למתנחבלים). הקשר הגורדי הזה צריך להתנתק באבחת חרב החלטית. שום דרך אחרת לא תעבוד כאן.
אולי באמת כבר עדיף שהעולם יסובב לנו את הזרוע ויביא לפה כוחות צד ג' להפרדה בעל-כורחנו. אם לנו אין שכל – אז לפחות נייבא קצת.

אתם, גבירותיי ורבותיי, עיוורים מרצון ומדחיקים בששון.
לפחות עד שתוקעים לכם בפנים דוגמה קטנה מהמציאות שמאחורי בועת היומיום שלכם. ואז אתם יוצאים במחאת דמיקולו, ברמת המקלדת וההפגנה שאולי נתפוס בה חתן / כלה ואח"כ נלך לבר לשתות משהו.

המחאות הפומביות האפקטיביות היחידות היו של וענונו ויגאל עמיר, משני הקצוות. הם ביצעו מחאה לא חוקית ולא לגיטימית במסגרת חברה אנושית מתוקנת, אבל הם היו מוכנים מראש לשלם את המחיר. והם משלמים אותו. מחירה של מחאה אפקטיבית, לצערנו.

אולי אם רבים יותר מאתנו היו מעורבים בעשייה שוטפת ויעילה (ולא רק באינטרנט) לטובת הדברים בהם הם מאמינים – לא היו מתבצעות מחאות כה קיצוניות של בודדים.
השינויים האמיתיים מתרחשים בצעדים קטנים, רחוקים מהעין. לא בטקסי תרבות רבי משתתפים.

לחיים במדינה הזו, בצורתה הנוכחית, יש עלות.
רק שאתם מסרבים להביט בתווית המחיר או, לחילופין, אלו שכן מביטים נכוחה במחיר – להתמקח עליו.

הערות צד:

1. קול קורא, בריש גלי, למנהלי האתר, אורי וירדן: דרוש דחוף פובליציסט ימני לאתר, בכדי לאזן את קאדר הכותבים, ובהתאמה גם את הקוראים והמגיבים.
אשמח באם המגיבים יציעו שמות.

2. בקשות מהמגיבים (בחיים בכלל, ולרשימה זו בפרט):
א. תנשמו עמוק ותספרו עד 10. תשתו כוס מים, ושוב תספרו עד 10.
ב. תנסו לנסח תגובה עניינית ומנומקת, בכדי שנפיק משהו מהדיון המשותף.
ג. הנושאים רבים וקשים, בוערים וכואבים. למרות הכל, בואו ננסה לשמור על רוח טובה וגישה סבלנית.

Join the Conversation

19 Comments

 1. העיתונאי יגאל לביב כתב לפני כמה שנים מאמר על מיהו טרוריסט. רק לפני כן. הטיעון שלי הוא שטרוריסט הוא לוחם חופש. וככזה לא ניתן לעוצרו גם אם נרצה. ולראיה ישראל. הדרכים להילחם בלוחמי חופש – יהיו קשים כשם שיהיו – לא יסיטו את המונח חופש מדרכם. הבריטים הסתלקו מהקולוניות. לא משנה מה הם עשו שם בטייגרים שלהם לאנשי האצ"ל והלח"י. הנה המאמר לפניכם. מאמר חובה שיגלה לרבים דברים מפתיעים שאנשי הימין מנסים להשכיח.

  http://www.gush-shalom.org/archives/terror.html

  עד כאן המאמר שלו. לשיטתך איתן, ראוי היה להקים כאן עשרות בתי כלא ולטפל במקומיים (ערבים ויהודים) בזרוע נוקשה עד מאד – דבר שבטח היה מביא לניצחון הכוח הכובש (הבריטי). אני מתנגד לכך. לא כי טרור ינצח. אלא כי כדי לנצח טרור צריך להבין את הסיבות שלו ולא לכלוא עוד ועוד אנשים ולחקור אותם עד זוב.

  והסיבות רבות. כיבוש, אפליה, גזענות ואדנות הן המרכיב העיקרי. אותן צריך לפרק.

  ולגבי טמינת הראש בחול וההפתעה במה שהשב"כ עושה. מי טומן א הראש בחול. רוב פעילי השמאל שהפגינו יחד עם ערבים חטפו רימוני עשן וגז וחלקם כדורי גומי. אלות וסוסים הם חוויות רגילות בהפגנות הזדהות של תעאיוש.

  אני מסכים אתך לגבי הטענה שרבים (מצביעי העבודה בעיקר וגם מרצ לעתים) מופתעים שצה"ל משחק לידיהם של המתנחלים וחלקם חושב שהתנהגותו היא מבצעית גרידא. אני שמח שהימין באמת יודע שזה לא כך.

  ואחרונה, פעולות צה"ל אינן שומרות עלי לטעמי. הן מייצרות מתאבדים ושונאים לדורות. תשתית הטרור היא בית הרוס, עסק גזול, הריסת מרפאות (כמו שהיתה השבוע) וסגרים ומחסומים סתמיים.

  אם לא קראתם את המאמר שבלינק – קיראו.

 2. טרוריסט, לוחם חופש, חייל. זה ממש לא משנה. משמעות ההגדרה משתנה בהתאם לזמן, למקום ולצורך. זה ברור.

  לא זכור לי שכתבתי שעוד בתי כלא זו השיטה, מאיפה הבאת את זה? כתבתי שיש מציאות מסוימת שאסור להתעלם ממנה, וגם שצריך לבצע הפרדה.

  לשיטתך, לא ניתן להביס לוחמי חופש. ואם נחזור לגבולות 67' והם יחשבו שאנו צריכים לחזור לגבולות 1940 (לא טעות בשנה)?
  איפה עובר הגבול שלך?

 3. זאת הבחירה הראשונית. עדיף מי ש"רק" מוחה/אומר לא ברחוב או באינטרנט על פני השותק, כי משניהם, השותק קרוב יותר להצמחת קרן של צועקי ההן.
  אמירה בקול, בבית או בכיכר, באוטובוס או במכונית אל הפלאפון, מאשרת לשומע שאינו יחיד ובודד בתחושה שיש כאן היפוך ערכים. שהלילה הוא אכן לילה ולא יום והרע אינו טוב.
  ב-1982 כששרון פתח במסע ארבעים הקילומטרים שלו וזכה לקפיצת דרך עד בירות – ראיתי כבר בשבוע הראשון הודעה על נשים בלבן מול בית העיתונאים.
  היינו עשר, שבוע, שבועיים.
  הספורט של בעלי המכוניות כמו גם הולכי הרגל, היה לעבור ולצעוק – "זונות של אש"ף".
  אבל משבוע לשבוע הקבוצה גדלה והייתה לקבוצות ולבשה פנים הרבה והייתה להפגנה של מאות, של אלפים ועשרות אלפים ועד להפגנת הארבע מאות אלף.
  לו ישבנו בבית בשקט וקיטרנו או הצטרפנו למקהלת אומרי ההן אינסטיקטיבית כי קטונו מאד – כל זה לא היה קורה.
  כפי שאתה אומר, שום שינוי לא מתרחש בן יום.
  הייתה כאן שתיקה גדולה מדי.
  אל תדאג ל"ימניים". ידם עד אוסטריה מגעת וגורלם בינתיים לא רע.

 4. 67 היא ההסכמה הבינלאומית. החלטות האו"ם מורות על כך. הפלסטינים הסכימו על כך. שם הגבול שלי. ישראל היא בין היחידות אם לא היחידה שאין לה גבול (תרתי משמע). כשיהיה גבול – כולם ידעו שהוא שם. בינתיים הגבול הוא כל א"י פלשתינה עם שלטון אפרטהייד. ואת זה הימין לא רואה בטמינת ראשו בחול. בתי כליאה כמו 1391 זה חלק ממנגנון האפרטהייד.

 5. הנה מה שאמר בעלי הימני:
  היום הם מחזיקים שם ערבים. מי ערב לי שמחר לא יוחזקו שם חברי המחתרת היהודית הבאה?
  זה אינו מאבק פוליטי, זהו מאבק אנושי ודמוקרטי. כל מי שזכויות אדם יקרות לליבו יכול למצוא את הזווית שלו לסכנה האיומה במרכזי כח של הזרוע המבצעת שאינם מפוקחים על ידי הזרועות המחוקקת והשופטת.

 6. אי אפשר לפתור את כל הסכסוך בתגובה באינטרנט. הנה כמה נקודות בקצרה:
  · הטרור הפלסטיני ניזון בדיוק מתמיכה של אנשים כמוך שחושבים שהוא לגיטימי. למשל, כאשר שיראק זרק את ברק מהמדרגות של האליזה, מייד לאחר התחלת אינתיפאדת אל-אקצא, הוא נתן עידוד יותר חזק לכל פעולות הטרור מאשר כל בתי הכלא בישראל. לדעתי, אם העולם לא ישלים עם טרור, הוא לא יהיה קיים.
  · יש זרמים חזקים של אי-הסכמה בעולם גם לגבולות 1967. החל מערפאת והאמנה הפלסטינית שמדברת על חזרה לשנת 1917 וביטול הצהרת בלפור, דרך זרמים אנטי ישראלים בעולם הכופרים בלגיטימיות של קיום לאומי יהודי בארץ ישראל ושלא לדבר כמובן על החמאס, הפליטים ושאר קיצונים. מלחמת ששת הימים לא פרצה במקרה – היא היתה בלתי נמנעת בגלל הזרמים הללו והם לא נעלמו – ולא יעלמו גם אם תיסוג לגבולות 1967.
  · ברגע שחזרת לגבולות 1967 ויהיה טרור כמו היום (ואני מבטיח לך שיהיה), אתה תתקל בדיוק באותן דילמות של היום. האם אתה מפציץ עיר פלסטינית והורג חפים מפשע? האם אתה חוקר אנשים בלי כפפות משי?
  · אתה מדבר על השחתה של המוסר הישראלי בעקבות הכיבוש ואתה בוודאי צודק. אבל אתה לא מדבר על ההשחתה של המוסר הפלסטיני. אתה חושב שאם תזרוק את השטחים לעזאזל הפלסטינים סתם יחנקו שם? לישראל יש אחריות לאנשים שם ותמשיך להיות גם אם נסתלק. כלומר, אם ל"פלסטין" יהיה ממשל טרור רצחני כמו היום רק "מעבר לגבול" – כלומר במרחק יריקה מאיתנו – זה יצור מצב בלתי נסבל גם בשבילנו.
  · הטענה שאנחנו דמוקרטים ושוויוניים ומשלימים עם כך שהפלסטינים חיות-אדם פשוט לא עולה על הדעת. אתה בעצם אומר: לפלסטינים זכות למדינה גזענית, טוטליטרית ואיסלאמית ללא יהודים (בוא נפנה את כל ההתנחלויות). אבל ישראל צריכה להיות מדינה חילונית, דמוקרטית, עם זכויות מלאות לערבים. בעיני זה בלתי נסבל. אם כבר, אז בוא נעשה פינוי הדדי של כל הערבים לפלסטין וכל היהודים לישראל. אבל אחרת זאת צביעות ואנטי-ישראליות בתחפושת של הומאניות.
  · לגבי יגאל לביב: זאת טענה ישנה ומשומשת שישראל קמה בזכות הטרור ולכן לפלסטינים זכות דומה. טובי האנטישמים נוהגים להשתמש בה. שוב, קצרה היריעה לתשובה מלאה, אבל (1) ישראל לא קמה בזכות הטרור. זכותה הלאומית בגבולות נרחבים בהרבה הוכרה כבר ב-1917 (2) הסתלקות המנדט הבריטי מישראל היתה בעקבות החלשותה של בריטניה במלחמת העולם השניה ובמקביל להסתלקותה משאר מדינות המנדט, כולל הודו, פקיסטן וירדן. כלומר, היסטורית, הטרור היה נלווה לשינוי המהותי ולא הביא אותו. (3) האצ"ל שפעל בצורה טרוריסטית היה 10% מהישוב בארץ ולא זכה ללגיטימציה מההנהגה ומרוב הישוב – בניגוד לערפאת המנהיג הפלסטיני (4) הפעולות של האצ"ל היו בתגובה לטרור רצחני של הערבים במאורעות 1936. בניגוד לכך, אף אחד לא רצח פלסטינים כשהתחילה האינתיפאדה. להיפך, הפלסטינים חתמו על הסכם אוסלו בו התחייבו להמנע מאלימות.
  · כדי לפתור את התסבוכת שנוצרה מאז 1967 אי אפשר פשוט לחזור לגבולות הישנים. דברים ואנשים השתנו וצריך כל מיני פשרות כדי לתקן דברים. אני מקווה שזה אפשרי (למרות שזה הולך ונעשה קשה). אבל הבסיס לכל זה חייב להיות הסכמה של המנהיגות הפלסטינית לקיום ישראל כמדינה יהודית ריבונית וויתור על טענות כמו זכות שיבה. בלי זה, מה שאתה מציע זו סתם נסיגה (חד-צדדית) טקטית. אני לא איש צבא, אבל אינטואיטיבית, לא נראה לי שנסיגה ללא הסכם סופי תשפר את מצבנו.
  · ברמה קצת יותר אישית: בהסכם סופי ידרש פתרון גם לירושלים. אני קצת לא אובייקטיבי (בתור ירושלמי), אבל לדעתי אני משקף את דעת רוב העם כאשר אני אומר שבלי ירושלים לישראל אין זכות קיום. כאשר ליד בית הורי נפלו פצצות במלחמת ששת הימים וכמה רחובות משם היה שטח אויב, זה מצב בלתי נסבל שאסור שיחזור. "התפשרות" עם ערפאת שתתן ריבונות פלסטינית על העיר העתיקה לא תעבור לעולם.

 7. "דרוש דחוף פובליציסט ימני לאתר"

  אני אומר עזרא פאונד.
  גם משורר נפלא.
  גם פשיסט מטורף.
  סתירה חד פעמית בדברי ימי השירה המודרנית.

  אל תפריעו לעצמכם בדיון, רק פרפראה קטנה
  {כל הזכויות לסיום התגובה שמורות לדרור בורשטיין. גם סופר נהדר. גם גימטריקן מטורף{

 8. אני מציע את אצ"ג. הוא ישתלב פה הרבה יותר בקלות. פאונד יביא להתמוטטות של האתר, אני חותם לך על זה. האתר יתמוטט נפשית, יתפרק. חבל.

 9. * הטרור היהודי היה לפני זה הפלסטיני (קרא את הקישור שנתתי). היהודים המציאו את הטרור. לפי טענתך, היה צריך לרדוף את הישוב היהודי עד חורמה כי הוא עוד עלול להרוויח מדינית מהתנהגותו זו (הלח"י והאצ"ל זוקפים עד היום לזכותם את גירוש הבריטים מא"י).
  * יש זרמים חזקים בממשלת ישראל 2003 הרואים בשתי הגדות לירדן א"י. למען האמת הם הרוב בממשלה ובכנסת. צירי הליכוד נגד מדינה פלסטינית. המפד"ל והאיחוד הלאומי. גם כמה בשינוי.
  * ברגע שנגיע למקום בו לישראל יהיה סוף סוף גבול לא יהיו יותר דילמות. השמאל יקבל הגנה של צבא מול התקפה על המדינה. השמאל לא נגד צבא או לאומיות. הוא בעד הגדרה ברורה וללא ניצול וגזענות. אני מצדד בהתקפת ישראל על הלבנונים והסורים בעת התקפתם אותנו. גם העולם, אגב. ההפחדה שאם נצא מלבנון הטרור יתקרב לגבול – הסתברה כהפחדה שגרתית ארץ ישראלית מצויה.
  * לפלסטינים קם ממשל לא טרוריסטי לפני שהנחתנו עליהם את עראפת. כוחות בינלאומיים יכולים לשהות שם 5 שנים ולעזור לבנות מערכת דמוקרטית ומערכת חינוך ותשתיות. לא צריך את ישראל.
  * לא. אני מוכן להשאיר שם מתנחלים. מי שלא רוצה להתפנות שלא יתפנה. ללא צביעות. המדינה פשוט תוכרז.
  * ישראל הפרה את הסכם אוסלו בשלבים רבים בו. לא ניכנס לזה כי זה ארוך ומתיש. אם תרצה אפנה אותך. ההפרות היו הדדיות. אבל את תשכח שישראל היא הכובש שצריך לוותר.
  * לגבי האצ"ל, כאמור הימין טוען שהטרור ניצח. ודאי שאיני מסכים לכך. השאלה אם פעולות הפלסטינים הן רק טרור או שיטה אלימה שיכול גוף חלש להפעיל? מפתיע איך זה שהחלשים משתמשים בטרור והחזקים בצבא.
  * שיטה מעולה יש לימין. המציא אותה שמיר. ההמתנה לכלום. המצב בשטח מעמיק. נולדים ילדים יהודים בשטחים. זו המולדת שלהם. אי אפשר לקרוע אותם משם. וכך הלאה. נו, נחכה עוד דור או שניים – והליכוד יתגלה כמפלגה האנטי ציונית הגדולה ביותר. רוב ערבי נשלט על ידי מיעוט יהודי. אפרטהיייד מוחלט. וחזונו של בישארה ינצח – מדינה דו לאומית בלי הפליטים אבל עם כל המשפחות שלהם ששונאות אותך הלבן הכובש עד זוב. אומרים שזה יקרה בשנת 2020. נחכה. אומרים שלערבים יש סבלנות. מסתבר שהיהודים התחילו לפתח אחת כזו גם כן.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *